Novinka IVECO
6.03.2019

První LNG stanice na Moravě začíná sloužit. Představil se i revoluční Stralis NP. Přijďte se podívat

Mobilní stanice na LNG otevírá svoje brány

Společnost AGROTEC zahájila na začátku jara 2019 zkušební provoz mobilní plnicí stanice LNG. Při této příležitosti se mohou zájemci seznámit i s revolučním nákladním automobilem IVECO Stralis NP a novinkami v týdnu od 25. března, resp. v úterý 26. března. Za zkratkou NP se totiž skrývá opravdová moderní a ekologická alternativa k tradičním palivům, která dominuje díky výrazně lepší ekonomice provozu. Dlouhé vzdálenosti k čerpací stanici LNG často velké množství řidičů a firem odrazovaly. To už je ale minulost. První plnící stanici na Moravě začala sloužit v AGROTECU v Hustopečích u Brna, hned vedle čerpací stanice AGROTEC Point. Ale pozor, nejedná se zatím o veřejné plnící místo. Stanice slouží v tomto období pro plnění testovacích vozidel společnosti.

Zprovoznění LNG stanice na Moravě

Nádrž na LNG znamená mnohem více kilometrů

A proč vůbec LNG? Hlavní rozdíle oproti CNG je v samotné formě skladování zemního plynu. V případě CNG je plyn stlačený pod tlakem více než 200 barů, zato LNG je plyn zkapalněný (liquified natural gas) a skladovaný ve vozidlech při -130 °C. Je zkapalňován na neuvěřitelných -162 °C ihned po vytěžení a jeho doprava pak musí probíhat ve speciálních izolovaných tancích. Předností takové formy skladování je, že LNG zaujímá až několikanásobně menší objem než plyn stlačený (CNG) a to znamená, že šoféři jsou chopni mít na vozidle zásobu plynu pro mnohem větší dojezd. Na podzim 2018 bylo v EU 167 plnicích stanic převážně v pobřežních západoevropských státech. Jen pro rok 2019 je v plánu vybudování 137 plnících míst po Evropě.
IVECO Stralis NP

Stralis NP vsází na výkon a dojezd. Splní i náročné normy ve městech

Důvodů, proč je Stralis NP revoluční je hned několik:

  • dojezdová vzdálenost
  • výkon
  • ekologické pobídky
  • otevřený vjezd do metropolí

Na jedno natankování projede napříč Evropou

S dojezdovou vzdáleností 1 500 km se Stralis NP vyrovnává vozidlům na tradiční pohon a posouvá tak dálkovou přepravu s LNG na úplně jinou úroveň. Bonusem je pak přístup do center měst, kde mohou být omezující zákony pro vjezd díky hlukovým a emisním normám nebo úlevy na poplatcích ve vybraných zemích. Německý federální parlament totiž již schválil zákon, který osvobozuje elektrická a plynová vozidla od ekologické části dálničních poplatků. Z pohledu čísel se jedná o úsporu 135 € za každých 1 000 km. Také polský prezident Andrzej Duda v roce 2018 podepsal zákon o nulové sazbě spotřební daně pro tento typ vozidel. Výhody na provozovatele čekají i v tuzemsku.Česká vláda předložila návrh na 50 % snížení dálničních poplatků pro elektrická a plynová vozidla s plánovanou platností od roku 2020 a stejně jako v případě Německa i s dvouletou platností.

IVECO Stralis NP nemá konkurenci

Z pohledu výkonu nemá Stralis NP na trhu v současné době konkurenta, protože přináší až o 17 % více síly a o 6 % vyšší točivý moment než vozy jiných značek. Zvládá totiž 460 koní a 2 000 Nm kroutícího momentu, což je podobné jako jeho naftová varianta. Jenže tak činí s rozdílem 43 % úspor, a to i díky tomu, že má jednoduchý systém zpracování spalin bez AdBlue, filtru částic nebo aktivní regenerace. Komfort, praktičnost a pohodlí je zásluhou dálkové kabiny Hi-Way, která byla použita u oceněného vozidla s titulem „mezinárodní nákladní vůz roku 2013“. Řidiči si tak mohou užívat tichého vnitřního prostředí, ergonomie řízení, ovládání vnitřního klimatu nebo propracovaného infotainmentu.

Vyzkoušejte Stralis NP a první plnicí stanici LNG na Moravě

Oficiální představení první plnicí stanice na LNG na Moravě spolu s automobilem IVECO Stralis NP se bude konat 26. března od 9.00 na adrese Brněnská 74, Hustopeče (za čerpací stanicí).

  • 9.00 - 9.20 snídaně
  • 9.20 - 9.40 představení modelu Stralis NP a pohonu LNG
  • 9.40 - 10.00 praktická ukázka plnění LNG
  • od 10 h testovací jízdy

Na testovací akci je nutná registrace do 20. března 2019.

 
Více informací zde

Další novinky

Všechny novinky